Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs5/telematixcz/home/www/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 6230
Základní informace o C-ITS | C-Roads

Základní informace o C-ITS

Kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS) jsou založené na výměně dat nejenom mezi samotnými vozidly, ale také mezi vozidly a stacionárními stanicemi (zařízeními) na dopravní infrastruktuře využívající komunikaci krátkého dosahu nebo mezi vozidly a zařízeními využívající komunikace v rámci mobilních sítí. C-ITS hrají velkou roli v oblasti automobilové elektroniky pro zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy a představují mezikrok na cestě k plně autonomnímu řízení.

„Sdílení informací mezi vozidly a infrastrukturou umožní bezpečnější, efektivnější a udržitelnější dopravu.“

Kooperativní systémy (C-ITS) založené na výměně dat nejenom mezi samotnými vozidly, ale také vozidly a infrastrukturou jsou další velkou výzvou v oblasti řízení dopravy. Kooperativní systémy umožňují přímou komunikaci mezi vozidly navzájem a vozidly a ITS jednotkami na dopravní infrastruktuře, které jsou následně předány do dopravně řídících či informačních center. C-ITS systémy umožňují bezpečné řízení vozidla díky tomu, že včas a přesně informují řidiče o stavu dopravy, nebezpečných lokalitách a jiných problémech vzniklých kolem nich. Dopravní řídící a informační centra obdrží přesné a ucelené informace o aktuální dopravní situaci přímo z vozidel a díky tomu je možné efektivně a rychle řídit / ovlivňovat dopravní proud a tím zvýšit bezpečnost, plynulost dopravy a snížit negativní dopady na životní prostředí na pozemních komunikacích.

Zajištění inteligentní mobility překračující hranice států je základním cílem Evropské unie a aktivity vedoucí k tomuto cíli pokládají základ pro tvorbu pan evropského využívání kooperativních systémů. Technologie pro kooperativní systémy byly vyvinuty v rámci evropských výzkumných a vědeckých projektů a jsou ověřovány v podobě pilotních testů po celé Evropě. Smyslem projektu C-Roads Czech Republic je ověřit v praxi na českých silnicích a vybraných železničních přejezdech fungování spolupracujících systémů ITS.

Projekt C-Roads Czech Republic je spolufinancován z Nástroje pro propojení Evropy (CEF Transport).