O2 Czech Republic a.s.

O2 je největším integrovaným poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. V současnosti provozuje téměř osm milionů mobilních a pevných linek, což z něj činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb v Evropě.

Zákazníkům mobilních služeb v Česku nabízí O2 nejmodernější technologie HSPA+ a LTE. V průběhu let 2012 a 2013 O2 změnilo od základu český telekomunikační trh, když například jako první operátor v zemi umožnil vstup do své sítě virtuálním operátorům a na jaře 2013 představil revoluční neomezené tarify FREE.

O2 disponuje nejucelenější nabídkou hlasových a datových služeb v České republice, přičemž mimořádnou pozornost věnuje využití růstového potenciálu především v oblasti ICT. Díky tomu, že má přístup k datovým centrům o celkové rozloze 7 300 metrů čtverečních patří k největším hráčům v oblasti hostingových a cloudových služeb, stejně jako v oblasti managed services. Jako jediná v ČR a střední Evropě získala tato datová centra certifikaci úrovně TIER III.

Se svou službou O2 TV je operátor zároveň největším provozovatelem internetového televizního vysílání v Česku.

Na Slovensku, kde O2 působí od roku 2007, využívalo na konci roku 2014 mobilní služby operátora bezmála 1,7 milionu lidí. V současnosti zaujímá pozici trojky na slovenském telekomunikačním trhu.

Role partnera v  projektu

Společnost O2 Czech Republic a.s. se v projektu C-Roads zabývá čtyřmi hlavními oblastmi, které jsou důležité pro ověření funkčnosti řešení dopravy prostřednictvím systému C-ITS. Oblastmi jsou:

  • Testování mobilní LTE sítě – cílem je ověřit C-ROADS datové zprávy v rámci standardní datové komunikace, která využívá LTE síť. U LTE sítě pak vyzkoušet její nové nastavení (technologické, síťové, priority). Na základě zjištěných informací také správně nastavit SLA. V neposlední řadě bude důležité prověřit fungování hybridní jednotky v roamingu.
  • Mobilní aplikace – vývojem mobilní aplikace chceme zajistit zapojení většího počtu uživatelů v C-ROADS. Aplikace bude sloužit uživatelům, kteří nemají vozidlovou jednotku a bude zobrazovat/generovat C-ROADS dopravní zprávy (informace). Více uživatelů, zapojených do C-ROADS, zajistí také více zdrojů pro dopravní data.
  • Hybridní vozidlová jednotka – vytvoříme unikátní vozidlové jednotky, které rozšíří standard G5 sítě o LTE a vyšší. Tyto jednotky budou univerzálně využitelné v aplikacích spojených se C-ROADS, ve veřejné dopravě, nákladní dopravě, v osobních vozidlech a infrastruktuře silnic. Testování pomocí těchto unikátních jednotek otevře cestu ke standardizaci na trhu v EU.
  • Integrační platforma – důležitá součást C-ROADS. Jedná se o jednotící prvek datové komunikace nad back office jednotlivých partnerů projektu a centrálními systémy ŘSD (NDIC). Připojení jednotlivých partnerů do jedné platformy zajistí zjednodušení a standardizaci jejich připojení a datovou transformaci pro sdílení informací.

Kontaktní osoba

Ing. Jiří Vítek

Senior Product Manager

E-mail: vitek.j@o2.cz