• Buďte mezi prvními a odzkoušejte technologii C-ITS ve vlastním autě! V rámci celoevropského projektu C-Roads hledáme testery – řidiče pro pilotní testování.

  • A co že to budete testovat? Nově vznikající kooperativní dopravní systém C-ITS, založený na vzájemné komunikaci vozidel mezi sebou i s okolní infrastrukturou. Vše o testování najdete v příloze.
  • Přihlásit se můžete velmi jednoduše, svůj zájem projevíte zasláním mailu na e-mail  c-roads-testovani@o2.cz, uzávěrka přihlášek je 21.8. 2020. Samotné pilotní testování bude probíhat následně po dobu cca 2 měsíců.
  • Jak systém vypadá se podívejte ve videu uloženému zde, více informací o projektu najdete na tomto odkazu.
  • Všechny dotazy vám rádi zodpovíme na e-mailu: c-roads-testovani@o2.cz.

O pilotu

Cílem pilotu je ověřit všechnu implementovanou teorii v praxi. Pro to, abychom to mohli udělat, potřebujeme vás testery, abyste vybavili své plechové miláčky (soukromé nebo služební) naší C-ITS jednotkou. S jednotkou poté budete komunikovat pomocí mobilní aplikace, kterou si jednoduše nainstalujete do vašeho mobilního telefonu jako kteroukoliv jinou aplikaci. To vám umožní zapojit se do C-Roads světa a začít přijímat všechny zprávy o situaci na vozovce před vámi. A nejen to – pojede-li okolo vás například sanitka vybavená naší jednotkou, aplikace vám ohlásí, že se blíží vaším směrem, jak je daleko a že je potřeba vytvořit tzv. záchranářskou uličku.

Naším cílem je na základě vaší zpětné vazby systém vyladit a vylepšit tak, abychom jej mohli posunout do další fáze, tedy uvolnit pro použití všem uživatelům. Vaše názory tak pomohou ke zlepšení technického řešení, ale třeba i ergonomii aplikace. Stanete se tak jedním z nejdůležitějších pilířů projektu C-Roads. Přinesete nám praktickou zkušenost, kterou zatím nemáme a bez které se neobejdeme.

Podrobnější informace o tom, jak bude testování najdete ještě níže v tomto v následující části „Informace pro testery“.

Informace pro testery

Instruktážní video k instalaci najdete zde.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co bude mým úkolem, pokud se zapojím do testování?

Vašim úkolem po zapojení se do pilotu bude v běžném provozu. A to tak, že budete mít co nejvíce a co nejčastěji spuštěnou jednotku i mobilní aplikaci a budete se systémem pracovat ideálně na denní bázi – přijímat informace, případně zadávat do systému své vlastní zprávy o aktuální dopravní situaci (kolona, nehoda, stojící vozidlo na dálnici…).

Jak se tento systém liší např. od WAZE, která také nabízí informace o událostech a nebezpečných situacích?

Zásadní rozdíl je v přesnosti a garanci informace, kterou dostáváte. Systém navíc inteligentně filtruje všechny zprávy a zajišťuje doručení té nejdůležitější tak, aby vás nerušila při řízení a přesto byla srozumitelná.

Bude se po mě chtít kromě používání systému v mém autě něco dalšího?

Od našich testerů budeme potřebovat také průběžnou zpětnou vazbu, kterou je možné zasílat na adresu c-roads-testovani@o2.cz. Využijeme jakékoliv informace, které se týkají chování aplikace, chyb zaznamenaných proti reálné situaci v dopravě, ale i výkřiků nadšení.

V průběhu testování vás také 2x oslovíme s žádostí o vyplnění krátkého dotazníku, kde se budeme snažit zachytit vaše dojmy a zkušenosti.

Dokumenty pro testování

S testování je nutnost zasmluvnit zapůjčení testovací jednotky a použití aplikace, dále je nutné pokrýt zpracování osobních dat, ke kterému bude docházet. Abyste se mohli testeři s dokumenty dopředu seznámit, tak je zde přikládáme.

Evropský projekt C-Roads odstartoval, položí základy pro autonomní vozidla a „chytré“ dálnice

Do roku 2020 bude na světě podle odhadů až 10 milionů datově propojených a autonomních vozidel. Aby na to Česká republika byla připravena, rozjela evropský projekt C-ROADS. Ministerstvo dopravy a další partneři projektu dnes podepsali společnou konsorciální smlouvu,...

Komplexní testování C-ITS 11. 11. 2019 v Ostravě

V pondělí 11. 11. 2019 proběhlo komplexní testování C-ITS technologie v Ostravě, které bylo primárně zaměřeno na testování C-ITS služeb v prostředí MHD. Zástupci Dopravního podniku Ostrava (DPO), měli možnost vytvořit si libovolnou událost prostřednictvím C-ITS back...

Workshop: C-Roads aneb dopravní datová a kooperativní komunikace ve městech

Dne 16. 10. 2018 proběhl v Ostravě seminář na téma kooperativní inteligentní systémy, chytrá řešení aplikovaná v městských aglomeracích, budoucnost a současnost chytrých měst. Na semináři vystoupili zástupci českých i zahraničních institucí a společností.    ...

„Chytrá“ vozidla MHD – Instalace C-ITS technologie do Plzně a Ostravy

Celoevropské projekty C-Roads, spolufinancované z finančního nástroje pro propojení Evropy, nesměřují pouze k budování inteligentních dálnic. Do výměny informací o silničním provozu, která probíhá mezi automobily navzájem i mezi infrastrukturou a vozidly, se zapojují také vozidla MHD. Ostrava a Plzeň jsou mezi prvními „chytrými“ evropskými městy, ve kterých se nasazuje technologie kooperativních systémů ITS (C-ITS) v rámci čtvrté etapy realizace projektu C-Roads Czech Republic.

Mock-up aplikace – Demo verze aplikace

O2 Czech republic dokončilo v listopadu 2017 jeden ze svých prvních milníků na cestě k implementaci projektu C-Roads: funkční prototyp mobilní aplikace C-Roads. Tento prototyp, který v budoucnosti u českých řidičů zajistí bezpečnější a plynulejší dopravní provoz, je...